wtorek, 14 marca 2017

Porozmawiajmy o… #1 Scrapbooking – moja miłość!

Witajcie! Dziś chcę Wam zaproponować trochę inny post. Chciałabym zaprosić opowiedzieć Wam, czym według mnie jest scrapbooking. Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, wycinanie, klejenie, korzystanie z różnych mediów to moja pasja. Po prostu to uwielbiam! A teraz, gdy po rocznej przerwie, podczas której prawie nic nie tworzyłam, wróciłam do papierów, w mojej głowie powstaje tyle pomysłów, że nie starcza czasu, by je wszystkie zrealizować. Pewnie dlatego skupiam się na tych szybszych: journalach, małych formach. Ale i tak moją największą miłością pozostaje scrapbooking!
 

Hello! Today I want to tell you about my biggest passion – scrapbooking. I showed you here some artjournal pages, some inchies, but I must say that what I love the most is scrapbooking in its basic form!


Scrapbooking – artystyczne przechowywanie wspomnień
 

Scrapbooking to technika, która dotarła do nas z Ameryki. To tam powstała działalność artystyczna, która polegała przede wszystkim na artystycznym oprawianiu zdjęć w taki sposób, by zachować wspaniałe wspomnienia – by oddać atmosferę i uczucia związane z wydarzeniem upamiętnionym na zdjęciu. W ten sposób powstawały scrapy (LO), które zebrane razem tworzyły albumy. W ten sposób powstawały też mniejsze albumiki dotyczące konkretnego wydarzenia – na przykład jakiegoś wyjazdu, narodzin dziecka itd.

Scrapbooking came to Poland form USA. In its origin it was an artistic way to collect memories and… pictures. There were created LOs and collection of them made an album. Also you can make a mini-album in a smaller form, but still telling about some important days, meetings etc.Scrapbooking się zmienia 

Najbardziej popularną formą scrapowa są LOsy I wspomniane już albumy. Scrapy najczęściej tworzone są na specjalnie w tym celu wyprodukowanych papierach o wymiarach 12x12 cali (ok. 30,5x30,5 cm). Można jednak spotkać także scrapy na papierze w formacie A4, a ostatnio równie popularne jest tworzenie takich artystycznie oprawionych zdjęć na podobraziach malarskich, czy różnych innych bazach (jak na przykład mój dawno temu stworzony scrap na czarnej płycie winylowej).


Nie jest to jednak jedyny kierunek, w którym ewoluuje scrapbooking. Artystyczne dusze nie ustają w poszukiwaniach coraz to nowych form wyrazu. Dlatego echa scrapbookingu można odnaleźć w journalach czy plannerach. Ponadto powstają też zupełnie nowe formy, jak bardzo freestylowe SMASHe, czy coraz bardziej popularny Project Life (to jednak temat na osobną notkę). Łączy je jedno – wszystkie one mają za zadanie uchwycić nasze najpiękniejsze wspomnienia! I właśnie za to kocham scrapbooking!

The most popular scrap form is still a LO. Can be made on a traditional square base, but also on an A4 page. Also it is very popular to create LO on a different, thank paper, base. The limit is only your imagination!


Also you can see an evolution of scrapbooking – to some little scraps made in journals or planners, to collecting memories in SMASH or to very popular last time Project Life (which is topic for another note). But there is one thing connecting them all – saving our most beautiful memories. And that is why I love scrapbooking!


1 komentarz:

  1. piękne te Twoje scrapy. Ten pierwszy taki energetyczny, ta zieleń mnie przyciągnęła. A pomysł z płytą winylową świetny :)

    OdpowiedzUsuń